OKAWANGO - Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej 2018/2019

Zmienne dzieje Ziemi i tocząca się od milionów lat ewolucja, doprowadziły do pojawienia się człowieka, którego losy od samego początku, nierozerwalnie związane są z geologią i wykorzystaniem zasobów Ziemi.

Absolutnie wszystko co nas otacza, od kanapki przez samochody, telefony, wieżowce aż po satelity, bierze swój początek z ziemi, a geolodzy to jedyni ludzie, którzy potrafią czytać skały jak otwartą księgę i odkrywać nowe, potrzebne nam złoża. Pomimo fundamentalnego znaczenia dla światowego rozwoju technologicznego czy suwerenności energetycznej Polski, geologia jako nauka, czy kluczowa gałąź gospodarki dająca zatrudnienie dziesiątkom tysięcy ludzi, prawie nie pojawia się w polskim systemie szkolnictwa czyniąc ją dla uczniów nieznaną lub enigmatyczną.

By wypełnić tę lukę i przywrócić geologii należne jej miejsce w polskich szkołach, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z Wydawnictwem Nowa Era podjął działania zmierzające do upowszechniania wiedzy geologicznej zarówno wśród uczniów jak i nauczycieli. Pierwszą naszą wspólną inicjatywą jest Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej – OKAWANGO do udziału, w którym serdecznie zapraszamy uczniów szkół średnich wraz ze swoimi nauczycielami.

OKAWANGO - Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej 2018/2019

Szanowni Państwo – Drodzy Uczestnicy, Drodzy Nauczyciele!

Mamy ogromną przyjemność ogłosić wyniki I-szego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej – OKAWANGO 2018/2019. Zdajemy sobie sprawę, że tegoroczna edycja OKAWANGO z różnych przyczyn odbywała się w dość ekspresowym tempie, dlatego pragniemy podziękować wszystkim nauczycielom i uczestnikom, że zdecydowali się wziąć w nim udział. Pomimo napiętego grafiku, otrzymaliśmy od Państwa paręset zgłoszeń z całej Polski, co przeszło nasze najśmielsze oczekiwania, ale postawiło również przed nami wyzwania dotyczące sprawdzenia tak wielkiej liczby prac o zróżnicowanej tematyce i charakterze.

Do etapu finałowego, który odbędzie się z końcem marca w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, powołany zespół ekspercki zakwalifikował 59 uczniów rekrutujących się ze wszystkich regionów Polski – serdecznie gratulujemy!

Chcieliśmy również podziękować wszystkim pozostałym uczestnikom, którzy podjęli trud napisania pracy konkursowej, a którym w tym roku się nie powiodło i nie zostali zakwalifikowani do etapu finałowego. Zachęcamy do podjęcia rywalizacji w kolejnej edycji OKAWANGO.

Szczegółowy (godzinowy) plan etapu finałowego będzie zamieszczony wkrótce na naszej stronie internetowej – będziemy Państwa na bieżąco informować.

dr hab. Zbigniew Remin
Przewodniczący Komisji Konkursowej

WYNIKI PIERWSZEGO ETAPU KONKURSU OKAWANGO (plik pdf) >>>

PATRONAT

logo_UW_235x103.jpg
HERB_Checiny_106x151.jpg

Sekretarz Stanu
Główny Geolog Kraju
Pełnomocnik Rządu do Spraw Polityki Surowcowej Państwa
Prof. dr hab. Mariusz Orion Jędrysek

JM Rektor
Uniwersytetu Warszawskiego
Dr hab. Marcin Pałys, prof. UW

Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny
Mgr inż. Robert Jaworski

PARTNERZY I SPONSORZY

GEOPARK
logo_GeoLearning_93x150.png
Zgłoszenie uczestnictwa OKAWANGO 2018/2019

DO WYGRANIA

1. Laureaci OKAWANGO mogą dostać się na studia wyższe na kierunki geologia poszukiwawcza lub geologia stosowana, na Uniwersytecie Warszawskim uzyskując maksymalną liczbę punków w procedurze kwalifikacyjnej.

2. Trzech najlepszych laureatów uzyskuje możliwość uczestniczenia w zagranicznej ekspedycji geologicznej organizowanej przez Wydział Geologii UW (udział ten jest bezpłatny, a Organizator pokrywa koszty uczestnictwwa); zobacz nasze wcześniejsze ekspedycje...

3. Finaliści OKAWANGO uzyskują ułatwienia w procedurze kwalifikacyjnej na kierunkach geologia poszukiwawcza lub geologia stosowana, na Uniwersytecie Warszawskim w postaci maksymalnej liczby punktów z przedmiotu Geografia.

4. Uczestnicy II-go etapu oraz nauczyciele opiekunowie, mogą otrzymać dodatkowe nagrody ufundowane przez darczyńców i sponsorów Konkursu OKAWANGO.

NASZE WCZEŚNIEJSZE EKSPEDYCJE

Gruzja - ekspedycja
Maroko - ekspedycja

WAŻNE TERMINY

Etap I

• Do 7 stycznia 2019 roku – samodzielne wykonanie prac konkursowych oraz przesłanie ich (zgodna wersja papierowa i elektroniczna) na adres organizatora
    – z dopiskiem "konkurs OKAWANGO".
  • Styczeń/luty 2019 – ocena nadesłanych prac konkursowych.
  • 8 lutego 2019 – ogłoszenie wyników I etapu oraz ustalenie listy rankingowej dla osób zakwalifikowanych do II finałowego etapu.
  • Wytyczne edytorskie do pobrania stąd (plik doc)

Etap II

• 25 – 27 marca 2019 – finał Konkursu OKAWANGO w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach – najnowocześniejszym tego typu obiekcie na świecie:
    • 25 marca – część pisemna;
    • 26 marca – 10 minutowe prezentacje uczestników II etapu z przewodnim hasłem:
      Dlaczego wybrany przeze mnie obiekt geologiczny (tu jego nazwa) uważam za najciekawszy w mojej gminie/powiecie? – trzeba samodzielnie zaproponować odpowiedni tytuł prezentacji
      – prezentacja może opierać się w pewnym stopniu na projektach wykonanych przez uczestników na I etapie, ale nie może być ich powtórzeniem. Interesujące aspekty należy twórczo rozwinąć, skupiając się na wybranych obiektach czy procesach geologicznych. Zespoły Eksperckie oceniać będą oryginalność, formę i wartość merytoryczną prezentacji;
    • 26 marca (wieczorem) lub 27 marca (rano) ogłoszenie wyników i wręczenie nagród;
    • 27marca – powrót.
Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach