Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Absolwentów Geologii Uniwersytetu Warszawskiego

O StowarzyszeniuKontaktSkład ZarząduStatut

Stowarzyszenie Absolwentów Geologii Uniwersytetu Warszawskiego powstało formalnie w roku 1999 po przekształceniu Koła Absolwentów Geologii UW działającego od czerwca 1991 r. przy Towarzystwie Przyjaciół Uniwersytetu Warszawskiego. Jednakże pierwotna inicjatywa powołania Stowarzyszenia zrodziła się przy okazji uroczystości 25-lecia Wydziału Geologii UW w listopadzie 1977 roku.

Stowarzyszenie posiada wymagany ustawowo statut oraz osobowość prawną. Celem Stowarzyszenia jest propagowanie nauk o Ziemi, integracja pokoleniowa absolwentów, solidarna pomoc członkom Stowarzyszenia oraz współpraca z osobami i instytucjami zajmującymi się szeroko rozumianą problematyką nauk przyrodniczych. Stowarzyszenie prowadzi także działalność kulturalną, turystyczną i rekreacyjną oraz towarzyską, w tym kultywującą tradycje geologiczno-górnicze.

W związku z kolejnymi rocznicami utworzenia Wydziału Geologii ukazywały się Księgi Pamiątkowe poświęcone historii nauk geologicznych w Uniwersytecie Warszawskim, historii i organizacji samego Wydziału oraz kadrze nauczającej i absolwentom. Księgi często zawierały też teksty wspomnieniowe i bogatą dokumentację fotograficzną. Do tej pory opublikowano 6 takich ksiąg, w tym jedną z inicjatywy Koła Absolwentów, a trzy ostatnie wydane już samodzielnie przez Stowarzyszenie Absolwentów Geologii UW.

1952-2002 W pięćdziesiątą rocznicę utworzenia Wydziału Geologii w Uniwersytecie Warszawskim; Stowarzyszenie Absolwentów Wydziału Geologii Staraniem Stowarzyszenia, dla upamiętnienia jubileuszu 50-lecia Wydziału Geologii, przed wejściem do gmachu od strony ul. Banacha ustawiono duży głaz narzutowy z okolicznościową tabliczką pamiątkową.

 

 

 

Od 2007 roku Stowarzyszenie organizuje wyprawy na dawne Kresy i w regiony zamieszkałe przez Polonię. Celem tych wypraw jest poznanie historii, a także budowy geologicznej dawnych wschodnich ziem Rzeczypospolitej, jak również kontakty z mieszkającymi tam Polakami. Dotychczas zorganizowaliśmy 6 wypraw: dwie na Ukrainę (Szlakiem Kresowych Strażnic i na Huculszczyznę), na Białoruś, do Rumunii (Maramuresz i Bukowina), na Litwę i Łotwę, a ostatnio na Inflanty (Łotwa, Estonia i Litwa). W każdej z wypraw uczestniczyło około 40 osób.

Stowarzyszenie postanowiło organizować również wyprawy krajowe. Pierwsza odbędzie się we wrześniu 2013 roku do Sandomierza, Opatowa, Ćmielowa i Krzemionek Opatowskich.

Tradycją już stały się na Wydziale Geologii grudniowe spotkania „Barbórkowe” organizowane przez członków Stowarzyszenia.

Raz w roku Stowarzyszenie przyznaje nagrodę dla studenta lub studentki III roku Wydziału Geologii UW za najbardziej aktywną działalność w Kole Naukowym, życiu studenckim i wyróżniające wyniki studiów.

Zebrania Zarządu Stowarzyszenia odbywają się regularnie w każdy drugi wtorek miesiąca o godzinie 16:00, często z udziałem członków Stowarzyszenia aktywnie wspierających prace Zarządu.

Spotkania Zarządu odbywają się w każdą drugą środę miesiąca o godzinie 16:00

Wydział Geologii
Uniwersytet Warszawski
ul. Żwirki i Wigury 93, 02-089 Warszawa
Pokój 1143, 1 piętro

Telefon: (+48 22) 55 40 528 (dr hab. Paweł Łukaszewski, prezes)

E-mail: abs.geol@uw.edu.pl

Skład Zarządu Stowarzyszenia:
Prezes Stowarzyszenia — Paweł Łukaszewski
Wiceprezes — Michał Ćwiertniewski
Skarbnik — Zofia Ćwiertniewska
Sekretarz — Elżbieta Gaździcka

Członkowie Zarządu:
– Anna Srokowska-Okońska
– Alicja Bobrowska
– Magdalena Piątkowska
– Franciszek Knyszyński
– Marek Stępisiewicz
Zastępcy członka Zarządu:
– Halina Merta
– Emilia Wójcik

Skład Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia:
Przewodnicząca – Ewa Hoffmann
Członkowie:
– Piotr Zawrzykraj
– Maria Paderewska
Zastępca członka:
– Ewa Zalewska

Statut Stowarzyszenia (plik pdf) >>>

 

70. rocznica Wydziału Geologii na UW oraz Działalność Stowarzyszenia Absolwentów Geologii Uniwersytetu Warszawskiego w latach 2012-2022