OKAWANGO
VI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej 2023/2024 – dla laureatów gwarantowane przyjęcie na studia na Wydziale Geologii UW
Uniwersytet Warszawski realizując swoją misję edukacyjną opieki nad najzdolniejszą młodzieżą, w myśl idei upowszechniania i popularyzacji nauki, inicjuje, a także wspiera przedsięwzięcia służące popularyzacji nauk geologicznych w szkołach.
Zmienne dzieje Ziemi i tocząca się od milionów lat ewolucja, doprowadziły do pojawienia się człowieka, którego losy od samego początku, nierozerwalnie związane są z geologią i wykorzystaniem zasobów Ziemi. Absolutnie wszystko co nas otacza, od porannej kanapki przez samochody, telefony, wieżowce aż po satelity, bierze swój początek z ziemi, a geolodzy to jedyni ludzie, którzy potrafią czytać skały jak otwartą księgę i odkrywać nowe, potrzebne nam złoża, a także chronić zasoby przyrody nieożywionej naszej planety.
Pomimo fundamentalnego znaczenia dla światowego rozwoju technologicznego czy suwerenności energetycznej Polski, geologia jako nauka, czy kluczowa gałąź gospodarki dająca zatrudnienie setkom tysięcy ludzi, prawie nie pojawia się w polskim systemie szkolnictwa czyniąc ją dla uczniów nieznaną lub enigmatyczną. Co ważne, bez dostępu do nowych zasobów pierwiastków krytycznych i strategicznych (w tym pierwiastków „ziem rzadkich”) nie uda się nam przejść żadnej „zielonej transformacji” tak w wydaniu polskim jak i europejskim. Stąd wiedza geologiczna jest tu kluczowa w ich pozyskiwaniu.
By wypełnić tę lukę i przywrócić geologii należne jej miejsce w polskich szkołach, Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego podjął działania zmierzające do upowszechniania wiedzy geologicznej zarówno wśród uczniów szkół średnich jak i nauczycieli. W bieżącym roku już po raz szósty będziemy organizować Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej – OKAWANGO 2023/2024.
Konkurs ma rangę krajową i merytorycznie jest odpowiednikiem ministerialnych olimpiad przedmiotowych. Podobnie jak w ubiegłych latach, wyłonimy najlepszych uczniów, którzy na początku kwietnia 2024 roku spotkają się na Gali Finałowej Konkursu OKAWANGO w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej UW, w sercu Gór Świętokrzyskich (www.eceg.uw.edu.pl).
W dotychczasowych edycjach (normalnych i covidowych) Konkurs OKAWANGO uzyskał honorowe patronaty JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Głównego Geologa Kraju (Ministerstwo Klimatu), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny oraz wielu innych.
Nowe tematy projektów na VI edycję OKAWANGO już dostępne – patrz rozwijana zakładka poniżej
Przejście do serwisu foto – V edycja OKAWANGO 2022/2023
Wyniki II etapu – V edycja OKAWANGO 2022/2023
SPONSORZY