Opis kierunku GEOLOGIA POSZUKIWAWCZA studia II stopnia
Pierwszy nabór na kierunek geologia poszukiwawcza odbył się w roku akademickim 2019/2020.
Koncepcja kształcenia i umiejętności kształcone podczas studiów:
Studia łączą zagadnienia związane z szeroko rozumianymi naukami o Ziemi (prócz geologii także elementy biologii, chemii czy fizyki) z możliwością ich praktycznej aplikacji (geofizyka, opracowania numeryczne). Umożliwiają zdobywanie wiedzy teoretycznej (wykłady, ćwiczenia), w przeważającej mierze opierają się jednak na przedmiotach realizowanych w formie praktycznej (praktika, zajęcia laboratoryjne, zajęcia projektowe, kursy terenowe). Część zajęć odbywa się w języku angielskim. Studia stawiają na kreatywność i samodzielność studenta. Program w znacznym stopniu jest zindywidualizowany, wykorzystujący metodę tutoringu akademickiego. Zawiera również bogatą ofertę przedmiotów do wyboru, pozwalającą na rozszerzenie zdobywanej wiedzy i zindywidualizowanie ścieżki kształcenia. Do programu wprowadzone są obowiązkowe praktyki zawodowe lub praktyki badawcze. Praktyki badawcze będą realizowane w grupach badawczych na Wydziale lub w jednostkach naukowych tj. PAN czy PIG-PIB. Praktyki zawodowe będą odbywały się przede wszystkim w firmach geologicznych z sektora poszukiwawczo-wydobywczego oraz w Ministerstwie Środowiska.
Przedmioty – przykładowe (forma i zakres tematyczny):
Zastosowanie geofizyki otworowej w geologii; Praktikum z analizy facjalnej i wybranych elementów analizy basenów sedymentacyjnych; Applied stratigraphy; Geomorfologia stosowana; Formacje złożowe Polski (praktikum); Geochemia organiczna w poszukiwaniu węglowodorów (praktikum); Nanokompozyty mineralne (wykład).
Wymagania i forma rekrutacji:
Kandydaci na studia powinni mieć wiedzę w zakresie geologii ogólnej wyniesioną ze studiów co najmniej pierwszego stopnia. Weryfikacja kompetencji będzie potwierdzana poprzez przeliczenie ocen uzyskanych z przedmiotów ogólnogeologicznych jak również innych przedmiotów ścisłych. Przeliczenie będzie odbywało się w oparciu o specjalnie skonstruowany algorytm, na podstawie uzyskanej liczby punktów będą tworzone listy rankingowe. Przewidywane jest wprowadzenie minimalnego progu punktowego niezbędnego do zakwalifikowania się na studia.
Perspektywy zawodowe absolwenta:
Absolwenci studiów II stopnia na kierunku geologia poszukiwawcza będą dobrze przygotowani do podjęcia pracy w placówkach naukowych i badawczych oraz w państwowej służbie geologicznej, w jednostkach administracji rządowej i samorządowej, a także firmach i przedsiębiorstwach geologicznych zajmujących się poszukiwaniem złóż surowców skalnych i mineralnych, ich wydobyciem i zagospodarowaniem. Zdobyte w trakcie studiów umiejętności rozwiązywania problemów i umiejętność twórczego myślenia pozwolą im również znaleźć zatrudnienie w innych gałęziach gospodarki.