Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Warsztaty edukacyjne

I. Od szkła powiększającego do mikroskopu elektronowego – zaglądamy do wnętrza skał

I.A. Skamieniałości z betonu

15.10.2022 (sobota) oraz 22.10.2022 (sobota)
Prowadzący warsztaty: prof. dr hab. Stanisław Skompski, dr hab. Zofia Dubicka, dr hab. Marcin Barski

Z pewnością każdy z nas nie raz wpatrywał się w ścianę, próbując zebrać myśli na rozmaite tematy. Jednak już nie każdy zastanawiał się jak ważną rolę, w powstaniu tej ściany, odegrały organizmy morskie i ile milionów lat musiało upłynąć, aby mogła ona powstać. Nasze warsztaty zabiorą Cię w intrygujący świat skał osadowych, które znasz dobrze, chociażby z ich zmielonej formy – cementu. Będziesz mógł samodzielnie rozłożyć skałę na czynniki pierwsze i za pomocą rozmaitych mikroskopów, pod okiem fachowców, poznać i zrozumieć, w jaki sposób dochodzi do powstania skał węglanowych na dnach mórz i oceanów.

I.B. Tęczowy świat skał i minerałów

22.10.2022 (sobota)
Prowadzący warsztaty: dr Grzegorz Gil, dr Agnieszka Marcinowska

W trakcie warsztatów będziesz miał okazję zgłębić swoją wiedzę geologiczną na temat skał, minerałów i ich niesamowitych cech optycznych. Prawie samodzielnie, będziesz pracować z mikroskopem binokularowym i mikroskopem petrograficznym, poznając niezwykłą feerię barw kryształów piroksenu, plagioklazu czy biotytu. Zabawisz się w prawdziwego petrografa dokumentując obserwacje mikroskopowe w formie własnoręcznych szkiców i opisów. Zobaczysz, że minerały też mają “jaskółcze ogony” a czasem swoje “bliźniaki”…

  • Warsztaty dedykowane dla dzieci szkolnej, młodzieży i dorosłych.
  • Maksymalna liczba uczestników – 10.
  • BRAK WOLNYCH MIEJSC
  • Informacja o przetwarzaniu danych osobowych (plik pdf)
  • Miejsce spotkania:
    Wydział Geologii Uniwersytet Warszawski
    ul. Żwirki i Wigury 93; 02-089 Warszawa

II. Geologia na budowie- tajemnice geologii inżynierskiej

II.A. Twardy jak skała - prawda czy mit?

15.10.2022 (sobota) oraz 22.10.2022 (sobota)
Prowadzący warsztaty: mgr Robert Dziedziczak

Często używamy frazy ”Bądź twardy jak skała”, zakładając, że skała jest najlepszym przykładem wielkiej twardości i odporności. Ale czy rzeczywiście tak jest? Czy wszystkie skały są mocne i twarde? Ile siły potrzeba, aby skałę pokonać? Na naszych warsztatach sam będziesz mógł odpowiedzieć na te i inne skalne pytania, w oparciu o swoje własne badania i eksperymenty, przeprowadzone w laboratorium geologii stosowanej. Zapoznasz się z różnymi rodzajami skał oraz dowiesz się czym się charakteryzują – które z nich są miękkie, a które mogą być prawie niezniszczalne.

II.B. USG Ziemi, czyli badania sejsmiczne

15.10.2022 (sobota) oraz 22.10.2022 (sobota)
Prowadzący warsztaty: dr hab. Radosław Mieszkowski

W trakcie warsztatów będziesz miał wyjątkową okazję zapoznać się z metodą georadarową, która wykorzystywana jest do rejestracji i poszukiwania zakopanych obiektów. O metodzie tej zapewne słyszałeś w mediach w związku z legendą o „złotym pociągu”. Choć, jak dotąd, pociągu nikt nie znalazł i nadal pozostaje tylko tajemnicą, to badania georadarowe są coraz powszechniej stosowane. Warsztaty będą obejmować pomiary georadarowe w terenie oraz obróbkę i wizualizację zebranych danych za pomocą specjalistycznego oprogramowania komputerowego. Słuchacze dowiedzą się o zaletach i ograniczeniach samej metody georadarowej, a także sami ocenią, czy w danych warunkach gruntowo-wodnych, jakie występują w Wałbrzychu, była szansa na odkrycie „złotego pociągu”?

II.C. Ściskanie gliny, przesiewanie piasku, czyli jak sprawdzić, czy mogę tu zbudować dom?

15.10.2022 (sobota) oraz 22.10.2022 (sobota)
Prowadzący warsztaty: dr Emilia Wójcik, dr hab. Tomasz Szczepański, dr Ireneusz Gawriuczenkow

Uczestnicy będą mieli możliwość zobaczyć oraz wykonać eksperymenty i badania z dziedziny geologii inżynierskiej, które pomogą w odpowiedzi na pytania: Co to za podłoże? Czy można tu budować? Innymi słowy, będziemy przesypywać, ubijać, mieszać, ugniatać, przesiewać, ściskać i oglądać pod lupą i mikroskopem różne osady, takie jak piaski, gliny, iły, lessy czy torfy! Dowiemy się, z czego się składają i dlaczego niektóre z nich „lubią” wodę, a inne się jej „boją”.

III. Mikrokosmos tektoniczny

Mikrokosmos tektoniczny

15.10.2022 (sobota) oraz 22.10.2022 (sobota)
Prowadzący warsztaty: mgr Justyna Justyna-Grygo

Czy kiedykolwiek będąc na górskim szlaku zastanawiałeś się jak powstają wysokie szczyty, głębokie doliny lub niebezpieczne urwiska? Czy przemierzając kolejne trasy napotkałeś, a wręcz potknąłeś się o rozmaite fragmenty skał, na których natura nakreśliła najróżniejsze wzory? Jeśli chciałbyś poznać odpowiedzi na tego typu pytania, zajęcia te przybliżą Ci tematykę tektoniki Ziemi i wprowadzą w jej sekretny makro- i mikroświat. Dowiesz się z nich także o wędrówkach skał i całych kontynentów, i sam sprawdzisz jak daleko chadzają.

IV. Komputery na wodę

Komputery na wodę

15.10.2022 (sobota) oraz 22.10.2022 (sobota)
Prowadzący warsztaty: dr Marcin Stępień, dr Daniel Zaszewski

W trakcie warsztatów poznamy laboratorium hydrogeologiczne od zaplecza. Na kolumnach Kinga oznaczymy wartości współczynnika filtracji, współczynnika porowatości i wodochłonności. To bardzo ważne przy badaniu zasobów wód podziemnych, które pijemy i używamy na co dzień! Jednym z podstawowych parametrów w określaniu zagrożeń dla wód podziemnych, jest wyznaczanie miąższości strefy aeracji. Aby ją obliczyć musimy dysponować dokładnym modelem powierzchni terenu. Do tego wykorzystamy komputer…