Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

OKAWANGO

baner Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej - Okawango

VII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej OKAWANGO 2024/2025

Zapraszamy do udziału w VII edycji OKAWANGO 2024/2025

Do 15 grudnia 2024 – trwa etap zgłoszeń do konkursu [FORMULARZ ZGŁOSZENIA – patrz poniżej]

Do 17 stycznia 2025 (data stempla pocztowego) – nadsyłanie prac konkursowych na I etap konkursu

30 marca – 2 kwietnia 2025 – II etap konkursu i gala finałowa w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach k. Kielc.

Co to jest i jak przebiega konkurs OKAWANGO

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej dla licealistów i maturzystów, składa się z dwóch etapów:

  • I etap to wykonanie i przesłanie (do 17 stycznia 2025) pracy konkursowej pod opieką nauczyciela [TEMATY PRAC NA I ETAP – znajdziesz poniżej]
  •  II etap to dwie rundy pisemne przedzielone zajęciami terenowymi dla uczniów i nauczycieli prowadzonymi przez kadrę akademicką. W ścisłym finale, w ramach gali finałowej 3 najlepsze osoby przedstawiają krótką prezentację swojej pracy z pierwszego etapu.

 

[Więcej o OKAWANGO – czytaj poniżej]
Co da mi udział w konkursie OKAWANGO
  • Nagrodami głównymi dla laureatów konkursu są “indeksy” Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego (formalnie: maksymalna liczba punktów w postępowaniu rekrutacyjnym) wraz z pierwszeństwem przydziału miejsca w akademiku (dla osób spoza Warszawy).
  • Upominki od sponsorów i nagrody specjalne.
  • Udział w zajęciach terenowych i kameralnych z geologii prowadzonych w trakcie trwania gali finałowej przez kadrę akademicką.

 

[więcej o NAGRODACH – czytaj poniżej]
FORMULARZ ZGŁOSZENIA + TEMATY PRAC NA I ETAP

Zgłoszenie uczestnictwa należy przesłać na adres e-mail: okawango@uw.edu.pl


TEMATY PRAC NA I ETAP KONKURSU (2024/2025) !!!
(do wyboru jeden)

Wytyczne dla autorów OKAWANGO 2024/2025 (plik docx)

 

Prace należy przesyłać:

  • wersję cyfrową (plik pdf) na adres e-mail: okawango@uw.edu.pl
  • wersję papierową na adres (decyduje data stempla pocztowego):
    Wydział Geologii Uniwersytet Warszawski
    ul. Żwirki i Wigury 93; 02-089 Warszawa
    z dopiskiem “OKAWANGO”
Więcej o OKAWANGO

Geologia posiada fundamentalne znaczenie dla światowego rozwoju technologicznego jak i suwerenności energetycznej Polski. Wiele gałęzi gospodarki w naszym kraju, dających zatrudnienie tysiącom ludzi, istnieje i funkcjonuje pośrednio lub bezpośrednio dzięki geologii. Tymczasem geologia niemal nie pojawia się w polskim systemie oświaty, co czyni ją dla większości uczniów jak i dla ogółu obywateli nauką nieznaną lub enigmatyczną. Co ważne, bez dostępu do nowych zasobów pierwiastków krytycznych i strategicznych (w tym pierwiastków ziem rzadkich) nie uda się przejść żadnej „zielonej transformacji” tak w wydaniu polskim, jak i europejskim. To czyni wiedzę geologiczną kluczową w ich pozyskiwaniu.

Uniwersytet Warszawski w ramach swojej misji edukacyjnej inicjuje i wspiera przedsięwzięcia służące popularyzacji nauk geologicznych w szkołach. W związku z tym, w bieżącym roku akademickim już po raz siódmy będziemy organizować Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Geologicznej OKAWANGO 2024/2025.

Konkurs jest skierowany do uczniów wszystkich klas liceów i techników zainteresowanych geologią. Konkurs ma rangę krajową i merytorycznie jest odpowiednikiem ministerialnych olimpiad przedmiotowych. Jego laureaci otrzymują maksymalną liczbę punktów możliwych do zdobycia w postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki studiów geologia poszukiwacza i geologia stosowana realizowanych przez Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego, najlepszy wydział geologiczny w Polsce. Finaliści i laureaci Konkursu mają także pierwszeństwo w otrzymaniu miejsca w akademiku podczas studiów na Wydziale Geologii UW w pierwszym roku po uzyskaniu świadectwa maturalnego.

Podobnie jak w ubiegłych latach, w pierwszym etapie konkursu wyłonimy najlepszych uczniów, którzy na przełomie marca i kwietnia 2025 r. spotkają się na Gali Finałowej Konkursu OKAWANGO w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej Uniwersytetu Warszawskiego w Chęcinach, w sercu Gór Świętokrzyskich (www.eceg.uw.edu.pl).

W dotychczasowych edycjach Konkurs OKAWANGO odbywał się pod honorowym patronatem JM Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, Głównego Geologa Kraju (Ministerstwo Klimatu i Środowiska), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny, oraz wielu innych.

NAGRODY

1. Laureaci OKAWANGO dostają się na studia wyższe na kierunkach geologia poszukiwawcza i geologia stosowana realizowanych na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego poprzez uzyskanie maksymalnej liczby punktów możliwych do zdobycia w postępowaniu kwalifikacyjnym.

2. Trzech najlepszych laureatów uzyskuje możliwość uczestnictwa w geologicznej ekspedycji organizowanej przez Wydział Geologii UW.

3. Wszyscy uczestnicy Gali Finałowej (uczniowie oraz nauczyciele opiekunowie) otrzymują dodatkowe nagrody ufundowane przez darczyńców i sponsorów OKAWANGO.

4. Laureaci i finaliści Konkursu OKAWANGO mają pierwszeństwo w otrzymaniu miejsca w akademiku Uniwersytetu Warszawskiego w roku złożenia egzaminu maturalnego.

WAŻNE TERMINY

ETAP I

  • Do 15 grudnia 2024 r. – przesłanie wstępnego zgłoszenia uczestnictwa [patrz – FORMULARZ ZGŁOSZENIA + TEMATY PRAC NA I ETAP];
  • Do 17 stycznia 2025 r. – samodzielne wykonanie i przesłanie pracy konkursowej (zgodna wersja papierowa i elektroniczna, patrz: “Wytyczne dla autorów” w [FORMULARZ ZGŁOSZENIA + TEMATY PRAC NA I ETAP]).

Prace należy przesyłać:

  • wersję cyfrową (plik pdf) na adres e-mail: okawango@uw.edu.pl;
  • wersję papierową na adres (decyduje data stempla pocztowego):
    Wydział Geologii Uniwersytet Warszawski
    ul. Żwirki i Wigury 93; 02-089 Warszawa
    z dopiskiem “OKAWANGO”

ETAP II

Gala finałowa VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OKAWANGO 2025 odbędzie się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, w sercu Gór Świętokrzyskich w dniach 30 marca – 2 kwietnia 2025 r.

Szczegółowy plan Gali Finałowej podamy po I Etapie Konkursu.

POLECANE LINKI I LITERATURA


  • van Andel T., Nowe spojrzenie na starą planetę, Warszawa, 2010
  • Książkiewicz M., Geologia dynamiczna, Wyd. Geol., Warszawa, 1979
  • Atlas geograficzny dla szkół ponadgimnazjalnych, Nowa Era, 2018
  • Migoń P., Geomorfologia, Warszawa, 2012
  • Stanley S., Historia Ziemi, Warszawa, 2002
  • Mizerski, W., Orłowski, S., Geologia Historyczna, 2017

 


SPONSORZY

 

logo Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej

logo Nowa ERA

logo Nordkalk

logo Bałtowski Kompleks Turystyczny

logo Geopark Świętokrzyski

logo Jura Park Krasiejów

 


Relacja z Gali Finałowej VI edycji - OKAWANGO 2024 oraz V edycji - OKAWANGO 2023

Relacja z Gali Finałowej OKAWANGO 2024

Szanowni Państwo – Drodzy Uczestnicy, Drodzy Nauczyciele!

Geologiczny kurz już nieco opadł, tak samo jak towarzyszące temu wydarzeniu emocje. Dlatego z nieukrywaną przyjemnością prezentujemy krótkie sprawozdanie z VI Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OKAWANGO 2024, organizowanego przez Wydział Geologii UW przy współpracy wydawnictwa Nowa Era, który odbył w dniach 8 – 10 kwietnia 2024 w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

Dwudniowe zmagania konkursowe połączone z geologicznymi warsztatami to czas, w którym geologia bez wątpienia była na pierwszym miejscu, tak dla uczniów jak i dla ich nauczycieli i opiekunów.

Przez 48 godzin najlepsza z najlepszych czterdziestka uczestników i towarzyszących im nauczycieli odbyła podróż w czasie i przestrzeni na gościnnej świętokrzyskiej ziemi, napędzana przez wspólną pasję do geologii i historii Ziemi. Mamy nadzieję, że to krótkie bądź co bądź spotkanie z wyzwaniami geologii zabierze Was w znacznie dłuższą i bardziej fascynującą przygodę – z młotkiem w ręku u boku przyszłych mentorów z Wydziału Geologii UW.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim startującym:

  1. Maja Osewska (nauczyciel Jacek Kwiecień) III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach
  2. Michał Tomaszewski (nauczyciel Jolanta Winnik) I Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkopolskim
  3. Sebastian Syty (nauczyciel Katarzyna Szweda) Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku

Pełna lista laureatów i finalistów OKAWANGO 2024 (po kliknięciu w obrazek)

Konkurs ten nie odbyłby się gdyby nie wsparcie naszych darczyńców i sponsorów: J.M. Rektora UW prof. Alojzego Nowaka, Prorektor UW prof. Ewy Krogulec, Dziekana Wydziału Geologii UW prof. UW Ewy Falkowskiej, mgr. inż. Roberta Jaworskiego Burmistrza Miasta i Gminy Chęciny oraz Pana Wojciecha Szczerbaka – partnera i współorganizatora Konkursu OKAWANGO (wydawnictwo Nowa Era) – serdecznie dziękujemy!

Wielkie podziękowania kierujemy również do przedstawicieli firm i instytucji, które ufundowały nagrody dla uczestników, w szczególności do:
Pani Anny Ciołak (Nordkalk); Pana Michała Porosa (Geopark Świętokrzyski, UNESCO Global Geopark); Pana Damiana Ługowskiego (GeoLearning); Kierownika ECEG dr inż. Tomasza Łątki oraz dla Pani Moniki Pękali (JuraPark Bałtów, Krasiejów i Solec).

Poniżej pełna fotorelacja z Gali Finałowej (po kliknięciu w zdjęcie)

 


Przejście do serwisu foto – V edycja OKAWANGO 2023