Kierunek geologia stosowana (GES) – studia inżynierskie
Geologia stosowana – co to za studia?
Czy słyszałaś/eś już o studiach geologia stosowana na Wydziale Geologii UW? To studia pozwalające Ci nabyć umiejętności inżynierskie z wiedzą z zakresu geologii, chemii, fizyki oraz ochrony środowiska.
Geologia bo … to studia wykorzystujące w praktyce wiedzę o budowie Ziemi i surowcach mineralnych:
- budowlanych tj. kruszywa skalne, piaski szklarskie, płyty okładzinowe i elewacyjne;
- ceramicznych tj. glinki i skały ilaste;
- energetycznych tj. węgiel kamienny, ropa naftowa, gaz ziemny;
- metalicznych np. rudy żelaza, miedzi, srebra, złota;
- wykorzystywanych w przemyśle elektronicznym – metali ziem rzadkich.
Stosowana bo … to studia pozwalające zdobyć umiejętności w zakresie:
- badań geologiczno-inżynierskich i geotechnicznych związanych z oceną przydatności podłoża budowlanego dla różnych rodzajów budownictwa (obejmuje miedzy innymi badania wytrzymałości i ściśliwości gruntu, przepuszczalności, gęstości i porowatości gruntów i skał);
- badań geofizycznych wykonywanych przy budowie dróg, stacji metra oraz w związku z różnymi inwestycjami przemysłowymi, a także przy dokumentacji złóż i w nowoczesnej kartografii geologicznej;
- ochrony środowiska i jego monitoringu, np. zabezpieczania i izolacji gruntów wokół stacji paliw i wysypisk odpadów,
- badań hydrogeologicznych, np. badania zasobów i jakości podziemnych wód dla celów komunalnych i przemysłowych a także wód geotermalnych,
- ochrony wód podziemnych i powierzchniowych,
- badań próbek skał dla celów przemysłowych np. wytrzymałości materiałów budowlanych, ich odporności na warunki atmosferyczne,
- monitoringu procesów geologicznych, również tych wywołanych działalnością człowieka i zabezpieczania inwestycji przed ich negatywnymi skutkami (osuwiska, podtopienia).
Co po geologii stosowanej?
Jak większość Twoich rówieśników zastanawiasz się czy kończąc ten kierunek studiów znajdziesz pracę. Zarówno w Polsce, jak i za granicą, inżynier-geolog znajdzie bez problemu zatrudnienie w budownictwie, przemyśle materiałów budowlanych, w górnictwie i ochronie środowiska. Geologiczne studia inżynierskie dają Ci kompetencje pozwalające znaleźć zatrudnienie w wielu sektorach gospodarki.
Geolog w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych
W ostatnich latach intensywnie rozwija się sektor budowlany i infrastruktura komunikacyjna. Powstają nowe autostrady, drogi ekspresowe oraz linie kolejowe i mosty. Budowane są nowe osiedla mieszkaniowe, w centrach miast wielkopowierzchniowe biurowce, garaże podziemne oraz hale przemysłowe. Wg norm prawnych każda inwestycja budowlana i przemysłowa musi mieć odpowiednią dokumentację geologiczno-inżynierską lub geotechnicznych warunków posadawiania obiektów. W związku z tym wzrosło zapotrzebowanie na usługi geologiczno-inżynierskie i geotechniczne. Powstało wiele spółek i przedsiębiorstw prywatnych, w których wciąż zatrudniane są osoby z wykształceniem geologiczno-inżynierskim oraz wymaganymi specjalistycznymi uprawnieniami geologicznymi i geofizycznymi!
Geolog w górnictwie i przemyśle wydobywczym
Od lat mówi się w Polsce i w Unii Europejskiej o stopniowej likwidacji kopalń węgla kamiennego i brunatnego. Jednak węgiel wciąż stanowi surowiec strategiczny, od którego zależy niezależność energetyczna wielu państw europejskich. W Polsce obecnie działają podziemne kopalnie węgla kamiennego oraz odkrywkowe kopalnie węgla brunatnego. Bez wiedzy i umiejętności geologów poszukiwania nowych złóż, ich dokumentacja i właściwa eksploatacja nie byłyby możliwe.
Ważnym zdaniem geologii jest poszukiwanie i dokumentowanie złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Są one surowcami strategicznymi we wszystkich państwach na świecie. Znajomość budowy i historii geologicznej różnych regionów oraz umiejętność interpretacji wyników badań geofizycznych to wiedza, którą posiada geolog, niezbędna m.in. do poszukiwań ropy naftowej i gazu ziemnego. Polscy geolodzy pracowali i wciąż pracują dla spółek poszukiwawczych w Polsce i za granicą (np. w Norwegii czy w Pakistanie).
Polskie złoża miedzi (i srebra) w rejonie Lubina od wielu lat eksploatowane przez KGHM to największe na świecie złoża tego surowca. Miedź i srebro to pierwiastki niezbędne dla rozwoju światowej gospodarki. KGHM wydobył do dziś już ponad 20 mln ton miedzi, a planowana jest na wiele lat dalsza eksploatacja. W ostatnich kilku latach geolodzy zatrudnieni w KGHM oraz innych spółkach prywatnych prowadzą intensywne prace poszukiwawcze i dokumentacyjne nowych złóż tych surowców na terenie Polski. Wielu naszych absolwentów już znalazło pracę przy szacowaniu i dokumentowaniu zasobów rud miedzi i srebra, a wraz z otwieraniem kolejnych kopalni tego surowca geolodzy-inżynierowie będą niezwykle potrzebni!
Geolog w sektorze energetyki odnawialnej
Kraje UE, a więc i Polska, na różne sposoby próbują zwiększyć produkcję energii z odnawialnych źródeł. Jednym z takich źródeł czystej energii jest woda geotermalna. W Polsce działa kilka elektrowni geotermalnych, a niektóre regiony już teraz korzystają z ogrzewania wodami geotermalnymi (np. Bańska i Biały Dunajec na Podhalu, Mszczonów na Mazowszu, Uniejów i Poddębice w województwie łódzkim). Trwają też prace dokumentujące występowanie wód geotermalnych w rejonie Podhala i Niżu Polskiego. Rolą geologa-inżyniera jest szacowanie zasobów wód geotermalnych, aby krajowa energetyka mogła sprostać wyzwaniom współczesnego świata w zakresie wykorzystania energii odnawialnej.
Geolog w monitorowaniu procesów geologicznych
Już od ponad 10 lat Służba Geologiczna Państwowego Instytutu Geologicznego – Państwowego Instytutu Badawczego stale prowadzi monitoring i prace dokumentacyjne w rejonach zagrożonych osuwiskami (Karpaty, krawędzie dolin rzecznych, wybrzeże Bałtyku). Intensywne opady deszczu zmieniają właściwości gruntu i powodują zagrożenia katastrofami geologicznymi. Zagadnienia te monitorowane są przez ogólnopolski „System Osłony Przeciwosuwiskowej SOPO”, którego celem jest opracowanie dla jednostek administracji regionalnej map osuwisk i terenów zagrożonych. Prace dokumentacyjne, kartograficzne z wykorzystaniem nowoczesnego oprogramowania komputerowego prowadzą właśnie inżynierowie-geolodzy.
Dzięki znajomości naturalnych procesów geologicznych i budowy geologicznej regionu praca geologów-inżynierów pozwala także zapobiegać zniszczeniom wywoływanym przez powodzie w dolinach rzek.
Jak większość Twoich rówieśników zastanawiasz się czy kończąc ten kierunek studiów znajdziesz pracę. Zarówno w Polsce, jak i za granicą, inżynier-geolog znajdzie bez problemu zatrudnienie w przemyśle budowlanym, wydobywczym i ochronie środowiska. Geologiczne studia inżynierskie dają Ci kompetencje pozwalające znaleźć zatrudnienie w wielu sektorach gospodarki.
Jak wygląda studiowanie geologii stosowanej na Wydziale Geologii UW?
Geologia stosowana na Wydziale Geologii UW to studia stacjonarne, 3,5-letnie, zakończone dyplomem inżynierskim.
Kompetencje nabywane w praktyce
Studia geologiczne na Wydziale Geologii UW to jedyne w Polsce tego typu studia, gdzie tak dużą porcję wiedzy i umiejętności zdobywasz podczas zajęć praktycznych. Już od pierwszego semestru ćwiczenia i laboratoria prowadzone są w kameralnych, kilkuosobowych grupach. Ponadto, aż 20% zajęć to zajęcia terenowe! Podczas tych zajęć poznajesz geologię „na żywo”, w naturalnych odsłonięciach i kamieniołomach, a nie w salach wykładowych.
Stawiamy na kształcenie Twojej:
- samodzielności w prowadzeniu badań i obserwacji geologicznych,
- umiejętności stosowania norm i prawa geologicznego przy dokumentacji i szacowaniu zasobów złóż surowców naturalnych oraz opracowywaniu dokumentacji geologiczno-geotechnicznej,
- umiejętności stosowania specjalistycznego oprogramowania komputerowego do realizacji zadań geologiczno-geotechnicznych,
- umiejętności współpracy z innymi osobami.
Zajęcia terenowe
Ekspert od dokumentowania surowców mineralnych sporo czasu spędza w górach, lasach, na polach i wszelkich bezdrożach. Dlatego duża część kompetencji zdobywanych na studiach geologicznych na UW to kursy terenowe, czyli zajęcia “pod chmurką”. Zajęcia te prowadzone są na terenie całej Polski, a niektóre nawet za granicą!
Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej (Góry Świętokrzyskie) (https://www.eceg.uw.edu.pl/)
ECEG należący do Uniwersytetu Warszawskiego to baza dydaktyczno-naukowa położona w Chęcinach, w Górach Świętokrzyskich. To nowoczesny obiekt, w którym spędzisz wiele dni podczas zajęć terenowych, na kursach:
- geologii ogólnej nabywając podstawowe umiejętności pracy terenowej geologa (I rok studiów, 19 dni)
- kartowania geologicznego nabywając umiejętności kartograficzne, wykonując mapy i przekroje geologiczne (II rok studiów, 19 dni)
Wycieczki geologiczne
Podczas 3,5-letnich studiów inżynierskich będziesz także wyjeżdżać kilka razy w roku na kilkudniowe zajęcia terenowe:
- Kurs terenowy z geomorfologii i geologii czwartorzędu (I rok studiów, 5 dni) – Polska środkowa i wschodnia,
- Kurs terenowy z geologii historycznej (II rok studiów, 5 dni) – Góry Świętokrzyskie,
- Kurs terenowy w Sudetach (III rok studiów, 5 dni) – Sudety Wschodnie i Środkowe,
- Kurs terenowy z wiertnictwa z elementami górnictwa (III rok studiów, 5 dni) – południowo-wschodnia Polska,
- Kurs terenowy z geologii złóż (III rok studiów, 12 dni) – rejon śląsko-krakowski, okolice Olkusza oraz rejon dolnośląski – okolice Lubina,
- Kurs terenowy z geologii stosowanej i ochrony środowiska (III rok studiów, 12 dni) – okolice Chełmu, Zamościa i Lublina,
- ćwiczenia terenowe Współczesne procesy brzegowe w strefie Bałtyku i ich zapis kopalny (II lub III rok studiów, 5 dni) – środkowe wybrzeże Morza Bałtyckiego, okolice Jastrzębiej Góry),
- ćwiczenia terenowe Wybrane zagadnienia z mineralogii i geologii złóż Europy Środkowej (II lub III rok studiów, 5 dni) – Słowacja i Węgry.
Specjalistyczne zajęcia laboratoryjne
Geolog po studiach geologia stosowana to także specjalista, który potrafi wykorzystać odpowiednie metody badawcze i specjalistyczne oprogramowanie komputerowe do zadań geologiczno-geotechnicznych. Biegłość w korzystaniu ze specjalistycznego oprogramowania nabędziesz podczas zajęć w dobrze wyposażonych pracowniach komputerowych. Informacje na temat metod badawczych poznasz na różnych zajęciach stacjonarnych, a niektóre umiejętności analityczne nabędziesz podczas specjalistycznych zajęć laboratoryjnych. Na Wydziale Geologii UW znajdują się akredytowane laboratoria geologiczne i geotechniczne oraz pracownie, z których korzysta wiele firm i przedsiębiorstw geologicznych. Niektóre z nich to:
- Laboratorium Geochemicznej Analizy Elementarnej – tu prowadzone są specjalistyczne badania geochemiczne próbek skalnych,
- Środowiskowe Laboratorium Niskotemperaturowej Skaningowej Mikroskopii Elektronowej Cryo – SEM – tu prowadzone są specjalistyczne badania właściwości fizycznych próbek skalnych,
- Laboratorium Geologii Stosowanej – tu odbywają się badania podstawowych parametrów gruntu budowlanego wymagane do dokumentacji geotechnicznej inwestycji budowlanej,
- Pracownia Mikroskopii Optycznej – tu nauczysz się oceniać pod mikroskopem rodzaj i jakość surowców mineralnych,
- Pracownia Separacji – tu nauczysz się separować wybrane składniki mineralne z próbek skalnych,
- Pracownia Preparatyki Próbek – tu nauczysz się przygotowywać próbki mineralne do dalszych badań geologicznych.
Czego nauczysz się na geologii stosowanej?
Jako absolwentka lub absolwent studiów inżynierskich na kierunku geologia stosowana będziesz w stanie pracować dla:
- firm związanych z budownictwem:
- umiejąc przeprowadzać badania podłoża gruntowego dla budownictwa liniowego (autostrady, drogi ekspresowe oraz koleje dużych prędkości)
- prowadząc badania geotechniczne związane z budowami wielkoskalowymi, inwestycjami podziemnymi (metro)
- projektując systemy odwodnień np. terenów kopalni głębinowych i odkrywkowych
- kopalni i zakładów wydobywczych:
- umiejąc dokumentować zasoby złóż surowców mineralnych
- umiejąc charakteryzować ich właściwości
- potrafiąc określać efektywność biznesową
- potrafiąc oceniać wpływ na środowisko naturalne
tak aby mogły uruchamiać nowe stanowiska górnicze, opłacalne finansowo i zgodne z normami ekologicznymi;
- jednostek administracji państwowej i regionalnej (np. Ministerstwa Klimatu i Środowiska, urzędów wojewódzkich)
- potrafiąc prowadzić postępowania administracyjne z zakresu geologii i hydrogeologii
- umiejąc zaopiniować i zatwierdzić projekty prac geologicznych i hydrogeologicznych oraz dokumentacje geologiczno-inżynierskie
- potrafiąc zaopiniować merytorycznie zadania służby geologicznej i hydrogeologicznej
- potrafiąc nadzorować sprawozdania z prowadzenia prac geologicznych w ramach wydanych koncesji geologicznych na poszukiwania i eksploatację surowców mineralnych
przyczyniając się w ten sposób do sprawnego funkcjonowania właściwych organów administracyjnych w zakresie prac geologicznych i górniczych;
- przedsiębiorstw związanych z energią geotermalną
- potrafiąc poszukiwać złóż wód geotermalnych
- szacować ich zasoby
- określać rodzaj i jakość wód geotermalnych
aby mogły uruchamiać nowe, ekologiczne elektrownie geotermalne w regionach, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest duże, a zapotrzebowanie na energię stale wzrasta,
- Służby Geologicznej i Hydrogeologicznej kraju
- potrafiąc rozpoznawać i dokumentować geozagrożenia,
- potrafiąc przewidywać negatywne skutki naturalnych procesów geologicznych tj. osuwiska czy powodzie,
umożliwiając podejmowanie właściwych decyzji organom administracji państwowej i regionalnej.
Ponadto, kończąc studia inżynierskie na kierunku Geologia stosowana będziesz potrafiła/potrafił:
- dobierać właściwe metody geologiczne i geofizyczne do poszukiwania oraz określania parametrów przemysłowych surowców mineralnych,
- korzystać ze specjalistycznego oprogramowania komputerowego do realizacji zadań geologicznych i geotechnicznych,
- opisywać procesy fizyczno-chemiczne kształtujące wnętrze i powierzchnię Ziemi,
- opisywać właściwości minerałów i skał i interpretować warunki ich powstawania.
Geologia stosowana w pigułce
Geologia stosowana na Wydziale Geologii UW:
- połączenie studiów inżynierskich, geologicznych i górniczych,
- 3,5 roku nauki z dużym udziałem zajęć praktycznych i terenowych (aż 20% zajęć w terenie),
- studia gwarantujące rozwój pasji przyrodniczych – zainteresowania możesz realizować w licznych studenckich kołach naukowych (koło Naukowe Geologów Naftowych, Studenckie Koło Hydrogeologów) oraz zdobywając granty na studenckie badania geologiczne,
- studia stacjonarne, dzienne i bezpłatne!
- możliwość korzystania z akademickiej bazy noclegowej – akademiki tuż obok Wydziału Geologii UW!
- prosta rekrutacja – punkty rekrutacyjne naliczane na podstawie wyniku z matury na poziomie podstawowym z: języka polskiego, matematyki i języka obcego oraz jednego przedmiotu rozszerzonego do wyboru (geografia, biologia, chemia, fizyka i astronomia/fizyka, informatyka, matematyka); próg punktowy: 50 pkt.
Program studiów
(obowiązujący od roku akademickiego 2024/2025)
Kierunek: GEOLOGIA STOSOWANA
specjalizacje: