Nauka obywatelska w BUW. TranskriBUW Maraton

W kwietniu na całym świecie obchodzone są dni nauki obywatelskiej, podczas których zwraca się uwagę na wolontariuszy angażujących się w badania naukowe ze wszystkich dziedzin wiedzy, gromadzących dane, analizujących wyniki i pomagających w rozwiązywaniu największych problemów nauki.

BUW zaprasza z tej okazji na maraton transkrypcyjny na grupie TranskriBUW

#TranskriBUWmaraton to trwające od 3 do 30 kwietnia 2023 r. wydarzenie w ramach obchodów Miesiąca Nauki Obywatelskiej, podczas którego chętni mogą podjąć się transkrypcji rozmaitych rękopiśmiennych obiektów z kolekcji Uniwersytetu Warszawskiego.

Do współpracy przystąpiło również Muzeum Geologiczne im. Stanisława Józefa Thugutta znajdujące się na Wydziale Geologii UW i zaproponowało wolontariuszom transkrypcję rękopiśmiennych metryczek okazów ze swoich zbiorów.

Wśród wytypowanych przez inne jednostki materiałów znajdują się marginalia jednego z najbardziej ekscentrycznych polskich artystów, rękopiśmienne mapy, opisy roślin z tzw. stoletniego zielnika. Wspólnie wolontariusze spróbują rozwikłać jedną z niewyjaśnionych zagadek drugiej wojny światowej, kryjącą się w zaszyfrowanym i nieodczytanym dotychczas dokumencie ze zbiorów Gabinetu Rękopisów BUW.

Wszyscy zainteresowani czytelnicy oraz sympatycy BUW będą mieli okazję współpracować przy odkrywaniu, odczytywaniu i transkrybowaniu historycznych dokumentów rękopiśmiennych, korzystając ze specjalnie w tym celu utworzonej grupy na profilu FB Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.

Zapraszamy całą społeczność akademicką i wszystkich zainteresowanych – zarówno amatorów, jak i specjalistów w swoich dziedzinach – do pomocy w uczynieniu źródeł historycznych bardziej dostępnymi i użytecznymi. W ramach projektu, przez cztery kwietniowe tygodnie na facebookowej grupie TranskriBUW będą pojawiać się skany wybranych dokumentów rękopiśmiennych. Zadanie polegać będzie na odczytaniu i możliwie precyzyjnym przepisaniu zawartego w nich tekstu oraz opublikowaniu przygotowanych transkrypcji w sekcji komentarzy.

Poprawność wszystkich sporządzonych transkrypcji zostanie zweryfikowana przez pracowników BUW, którzy zdecydują o ich dołączeniu do skanów rękopisów umieszczonych w Bibliotece Cyfrowej UW Crispa https://crispa.uw.edu.pl/

Transkrypcje pozwolą poprawić czytelność, a także usprawnić wyszukiwanie i dostęp do tych rękopiśmiennych dokumentów. Każdy będzie mógł z nich skorzystać w dowolny sposób.

Zapraszamy na stronę grupy transkrypcyjnej TranskriBUW. Na wszystkie pytania chętnie odpowiedzą koordynatorzy Miesiąca Nauki Obywatelskiej w BUW, Agnieszka Kościelniak-Osiak i Łukasz Ratajczak:
aosiak@uw.edu.pl, l.ratajczak@uw.edu.pl.

Partnerzy wydarzenia: