Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

OKAWANGO

baner Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej - Okawango

Relacja z Gali Finałowej OKAWANGO 2024

Szanowni Państwo – Drodzy Uczestnicy, Drodzy Nauczyciele!

Geologiczny kurz już nieco opadł, tak samo jak towarzyszące temu wydarzeniu emocje. Dlatego z nieukrywaną przyjemnością prezentujemy krótkie sprawozdanie z VI Gali Finałowej Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Geologicznej OKAWANGO 2024, organizowanego przez Wydział Geologii UW przy współpracy wydawnictwa Nowa Era, który odbył w dniach 8 – 10 kwietnia 2024 w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach.

Dwudniowe zmagania konkursowe połączone z geologicznymi warsztatami to czas, w którym geologia bez wątpienia była na pierwszym miejscu, tak dla uczniów jak i dla ich nauczycieli i opiekunów.

Przez 48 godzin najlepsza z najlepszych czterdziestka uczestników i towarzyszących im nauczycieli odbyła podróż w czasie i przestrzeni na gościnnej świętokrzyskiej ziemi, napędzana przez wspólną pasję do geologii i historii Ziemi. Mamy nadzieję, że to krótkie bądź co bądź spotkanie z wyzwaniami geologii zabierze Was w znacznie dłuższą i bardziej fascynującą przygodę – z młotkiem w ręku u boku przyszłych mentorów z Wydziału Geologii UW.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim startującym:

  1. Maja Osewska (nauczyciel Jacek Kwiecień) III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego w Suwałkach
  2. Michał Tomaszewski (nauczyciel Jolanta Winnik) I Liceum Ogólnokształcące w Gorzowie Wielkopolskim
  3. Sebastian Syty (nauczyciel Katarzyna Szweda) Zespół Szkół Urszulańskich w Rybniku

Pełna lista laureatów i finalistów OKAWANGO 2024 (po kliknięciu w obrazek)

Konkurs ten nie odbyłby się gdyby nie wsparcie naszych darczyńców i sponsorów: J.M. Rektora UW prof. Alojzego Nowaka, Prorektor UW prof. Ewy Krogulec, Dziekana Wydziału Geologii UW prof. UW Ewy Flakowskiej, mgr. inż. Roberta Jaworskiego Burmistrza Miasta i Gminy Chęciny oraz Pana Wojciecha Szczerbaka – partnera i współorganizatora Konkursu OKAWANGO (wydawnictwo Nowa Era) – serdecznie dziękujemy!

Wielkie podziękowania kierujemy również do przedstawicieli firm i instytucji, które ufundowały nagrody dla uczestników, w szczególności do:
Pani Anny Ciołak (Nordkalk); Pana Michała Porosa (Geopark Świętokrzyski, UNESCO Global Geopark); Pana Damiana Ługowskiego (GeoLearning); Kierownika ECEG dr inż. Tomasza Łątki oraz dla Pani Moniki Pękali (JuraPark Bałtów, Krasiejów i Solec).

Poniżej pełna fotorelacja z Gali Finałowej (po kliknięciu w zdjęcie)

 


Przejście do serwisu foto – V edycja OKAWANGO 2022/2023


SPONSORZY

logo Europejskiego Centrum Edukacji Geologicznej

logo Nowa ERA

logo Ogólnopolski Zlot Dinofanów Krasiejów

logo Nordkalk

 

logo GeoLearning

logo Bałtowski Kompleks Turystyczny

logo Geopark Świętokrzyski

logo Jura Park Krasiejów

NAGRODY

1. Laureaci OKAWANGO mogą dostać się na studia wyższe na kierunki geologia poszukiwawcza lub geologia stosowana, na Uniwersytecie Warszawskim uzyskując maksymalną liczbę punków w procedurze kwalifikacyjnej.

2. Trzech najlepszych laureatów uzyskuje możliwość uczestnictwa w geologicznej ekspedycji organizowanej przez Wydział Geologii UW.

3. Uczestnicy II-go etapu oraz nauczyciele opiekunowie, mogą otrzymać dodatkowe nagrody ufundowane przez darczyńców i sponsorów Konkursu OKAWANGO.

WAŻNE TERMINY

ETAP I

  • Do 15 listopada 2023 r. – wstępne zgłoszenia uczestnictwa (mile widziane wcześniejsze – pozwoli nam to lepiej przygotować logistykę)
  • Do 15 stycznia 2024 r. – samodzielne wykonanie prac konkursowych oraz przesłanie ich (zgodna wersja papierowa i elektroniczna) na adres organizatora – z dopiskiem “konkurs OKAWANGO”.

ETAP II

Gala finałowa VI edycji OKAWANGO 2023/2024 odbędzie się w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Chęcinach, w sercu Gór Świętokrzyskich.

Gala Finałowa Konkursu OKAWANGO 2024
7-10 kwietnia 2024 – Europejskie Centrum Edukacji Geologicznej, Chęciny

Ramowy plan Gali Finałowej Konkursu OKAWANGO 2024

  • 7 kwietnia (niedziela) – zakwaterowanie (opcjonalnie można dojechać w poń. rano);
  • 8 kwietnia (poniedziałek); godz. 8:30-9:00 – rozpoczęcie OKAWANGO 2024;
    • godz. 10.00 – I-szy egzamin pisemny;
  • 9 kwietnia (wtorek), godz. 8:00 – II-gi egzamin pisemny;
    • a) ocena prac pisemnych;
    • b) prezentacje 5 uczestników z największą ilością punktów za egzaminy;
    • c) wyłonienie troje zwycięzców, laureatów i finalistów
    • d) zakończenie Gali Finałowej (późny wieczór) – wręczenie indeksów i dyplomów;
  • 10 kwietnia (środa) – śniadanie i wyjazd.

Tematy do samodzielnego przygotowania!!!

Jak co roku przestawiamy dwa tematy do samodzielnego opracowania przez uczniów. Uczeń powinien posiadać podstawową wiedzę z niżej podanych tematów. Internet będzie tu nieocenioną skarbnicą wiedzy do zdobycia tych podstawowych informacji.

  1. „Solnhofen” – niezwykły skarbiec skamieniałości: Gdzie się znajduje? Z czego słynie? Najważniejsze skamieniałości? Jakie skały tam występują i jakiego są wieku? Jakie czynniki sprawiły, że doszło do powstania takiego „skarbca skamieniałości”? Najważniejsze znaleziska? itp., itd…
  2. Kryształowa Jaskinia w Naica: Gdzie się znajduje? Z czego słynie? W skałach jakiego wieku i jakiej litologii wykształcona jest jaskinia? Kiedy powstała? Kryształy jakiego minerału tam występują? Jaka jest ich geneza? Jaką wielkość osiągają kryształy? itp., itd…
DO POBRANIA

Plakat OKAWANGO

Regulamin Konkursu

Wytyczne dla autorów

Zgłoszenie uczestnictwa

POLECANE LINKI I LITERATURA


  • van Andel T., Nowe spojrzenie na starą planetę, Warszawa, 2010
  • Książkiewicz M., Geologia dynamiczna, Wyd. Geol., Warszawa, 1979
  • Atlas geograficzny dla szkół ponadgimnazjalnych, Nowa Era, 2018
  • Migoń P., Geomorfologia, Warszawa, 2012
  • Stanley S., Historia Ziemi, Warszawa, 2002
  • Mizerski, W., Orłowski, S., Geologia Historyczna, 2017