Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Praktikum terenowe z geochemii z elementami geomikrobiologii

27 czerwca – 1 lipca 2022
PROWADZĄCY: RAFAŁ SIUDA, JUSTYNA DOMAŃSKA-SIUDA

Zapraszamy do udziału w tym kursie terenowym.
Kurs jest dedykowany przede wszystkim dla studentów II-go stopnia studiów, lecz do udziału zapraszamy wszystkich zainteresowanych. Tematyka poruszana podczas zajęć zainteresuje zarówno studentów mineralogii i geochemii, jak i hydrogeologii, geologii inżynierskiej i ochrony środowiska.

Studenci będą mogli zapoznać się z:

  • budową geologiczną złóż rud arsenu i złota w Złotym Stoku i Radzimowicach,
  • wpływem eksploatacji rud polimetalicznych na środowisko naturalne,
  • udziałem mikroorganizmów w procesach minerałotwórczych,
  • nowoczesnym sprzętem badawczym światowej klasy.

Prowadzone w terenie prace badawcze będą obejmowały:

  • obsługę próbników podciśnieniowych do zbierania roztworów glebowych i zastosowanie tego typu próbników w hydrogeochemii i ochronie środowiska,
  • badania hydrogeochemiczne prowadzone w podziemnej kopalni rud złota w Złotym Stoku oraz kartowanie anomalii hydrogeochemicznej związanej z wietrzeniem złoża pirytu w Wieściszowicach,
  • kartowanie geochemiczne w rejonie Radzimowic i wykreślenie mapy anomalii zawartości różnych pierwiastków w glebach tego obszaru.

Podczas zajęć stawiamy przede wszystkim na samodzielną pracę studentów z wykorzystaniem stacjonarnego i przenośnego spektrometru XRF do określania składu pierwiastkowego próbek oraz zestawu nowoczesnych urządzeń badawczych do określania wybranych parametrów fizyko-chemicznych, stosowanych w badaniach hydrogeochemicznych.
Zaliczenie kursu odbywa się na podstawie prac terenowych oraz mapy rozkładu wybranych pierwiastków w glebach rejonu Radzimowic.

Kurs umożliwia zdobycie 2 punktów ECTS.
Osoby zainteresowane udziałem w kursie i bardziej szczegółowymi informacjami proszę o kontakt mailowy na adres: rsiuda@uw.edu.pl.

Nie przejmuj się jeśli nie widzisz tego kursu w systemie USOS. Mimo to możesz wziąć w nim udział po zgłoszeniu na powyższy adres mailowy.