Wirtualne Muzeum Geologiczne – nowatorska forma popularyzacji nauki

Mamy przyjemność poinformować, że Wydział Geologii Uniwersytetu Warszawskiego realizuje projekt „Wirtualne Muzeum Geologiczne – nowatorska forma popularyzacji nauki”, zaplanowany na lata 2023–2025.

Projekt został wyłoniony w drodze konkursu w ramach programu pod nazwą „Społeczna odpowiedzialność nauki II” i uzyskał dofinansowanie z funduszy Ministerstwa Edukacji i Nauki w wysokości 378 791,60 zł. Koordynatorem projektu jest dr Mariusz Niechwedowicz (Muzeum Geologiczne im. S.J. Thugutta, Wydział Geologii UW).

Celem projektu jest popularyzacja wiedzy naukowej z zakresu nauk geologicznych, promocja osiągnięć naukowych, oraz ukazanie przydatności wiedzy naukowej w życiu codziennym człowieka, prowadzona za pośrednictwem innowacyjnych metod edukacyjnych.

Wirtualne Muzeum Geologiczne będzie mieć formę otwartego w wolnym dostępie serwisu internetowego, do którego wejście będzie znajdowało się na oficjalnej stronie internetowej Wydziału Geologii UW. Zwiedzanie Wirtualnego Muzeum Geologicznego będzie obejmowało spacer po cyfrowo odtworzonych krajobrazach Ziemi i przekrojach skorupy ziemskiej (wzbogaconych o zdigitalizowane w standardzie 2D i 3D wizerunki okazów geologicznych), ukazujących budowę geologiczną wnętrza naszej planety i omawiających zachodzące na niej procesy oraz ich wpływ na życie człowieka. Oficjalne otwarcie Wirtualnego Muzeum Geologicznego nastąpi pod koniec września 2024 roku.

Integralną częścią projektu będzie cykl otwartych wykładów odbywających się w wersji hybrydowej (stacjonarnie na Wydziale Geologii UW + transmisja na wydziałowym kanale YouTube), omawiających najważniejsze zagadnienia z zakresu geologi i stanowiących wprowadzenie do Wirtualnego Muzeum Geologicznego.

Ponadto od października 2024 roku prowadzony będzie cykl popularnonaukowych zajęć edukacyjnych odbywających się stacjonarnie w Muzeum Geologicznym im. S.J. Thugutta na Wydziale Geologii UW, podczas których uczestnikom zostanie zaprezentowane Wirtualne Muzeum Geologiczne i będą oni mieli okazję odbyć edukacyjny spacer po wirtualnych ścieżkach geologicznych.

Serdecznie zachęcamy do śledzenia strony internetowej Wydziału Geologii UW i naszych kanałów w serwisach społecznościowych, poprzez które na bieżąco będziemy informować o planowanych wydarzeniach.